Postup

Vzor vázaný z jedné strany

(8 nití, proužkovaný vzor)

Proužkovaný vzor je vázaný z jedné strany zleva doprava. Začínáme vnější pracovní nití N1 a vážeme zleva doprava vždy jeden uzlík kolem následujících nití N2, N3, N4, N5, N6 a N7. N1 se teď stala pravou vnější nití a na začátku vlevo je nit N2. Nití N2  uděláme druhou řadu kolem nití N3, N4, N5, N6, N7 a N1. Nit N2 leží vpravo jako vnější nit, N3 je vlevo jako první – atd.

 

Na obrázku vidíme prvních sedm uvázaných proužků nitěmi N1 až N7. Teď uděláme N8 žlutou (vlevo zvenčí) sedm žlutých uzlíků. Potom bude vlevo na začátku ležet N1 modrá a pracovní postup budeme opakovat tak dlouho, dokud náramek nebude dostatečně dlouhý.

 

Z jedné strany zleva doprava:

N1 modrá: 1.-7. modrý uzlík

N2 červená: 1.-7. červený uzlík

N3 zelená: 1.-7. zelený uzlík

N4 žlutá: 1.-7. žlutý uzlík

N5 modrá: 1.-7. modrý uzlík

N6 červená: 1.-7. červený uzlík

N7 zelená: 1.-7. zelený uzlík

N8 žlutá: 1.-8. žlutý uzlík

 


 

Vzor vázaný z obou stran

(8 nití, šipky)

Základní vzor vážeme z obou stran zvenčí dovnitř. Podle toho pobírá i směr uzlíků – výchozí uzlík napravo postupuje doleva a zleva zase doprava. Obě strany se stejným počtem nití tvoří polovinu vzoru a vysvětlujeme je najednou.Nitě jsou tedy i stejně číslovány, tzn. levá a pravá vnější nit je značena jako N1, další nitě, které od nich leží vlevo a vpravo do středu jako N2.

 

Uprostřed se levá a pravá pracovní nit setkají, svážeme je jako středový uzlík. Pokud mají obě nitě stejnou barvu (jako v tomto případě), je jedno, zda středový uzlík svážeme levou či pravou nití nebo doleva či doprava.

 

Na obrázku vidíme první tři šipky uvázané N1 až N3. Příští výchozí nití se stává N4 žlutá, kterou zleva a zprava uvážeme po třech žlutých uzlících směrem dovnitř a obě nitě uprostřed svážeme do středového uzlíku. Teď leží vlevo a vpravo N1 modrá a celý postup opakujeme, dokud není náramek dost dlouhý.

 

Z obou stran zvenčí dovnitř:

Levá a pravá N1 modrá:

Vždy 1.-3. uzlík modrý + 1 středový uzlík modrý

Levá a pravá N2 červená:

Vždy 1.-3. uzlík červený + 1 středový uzlík červený

Levá a pravá N3 zelená:

Vždy 1.-3. uzlík zelený + 1 středový uzlík zelený

Levá a pravá N4 žlutá:

Vždy 1.-3. uzlík žlutý + 1 středový uzlík žlutý

 

 

Zakončení

Když je náramek hotový, musíme volné provázky ukončit. Nejprve rozvážeme uzel, kterým jsme měli provlečený zavírací špendlík. Jednoduché a praktické je uplést z nití jeden nebo dva copánky a konec zavázat.

 

Jednotlivé copánky můžeme vázat kolem zápěstí tradičními třemi uzlíky. Velice pěkný, ale hlavně účelný je křižový uzlík (vit obrázek) – pak můžeme náramek příležitostně sundat.

 

 

 

Začátek

Plochá smyčka:

Kdo chce mít na začátku náramku smyčku, nusí s tím počítat hned při nastřihávání nití: polovinu nití, které k náramku potřebujeme, nastřihneme v dvojité délce, uprostřed je zavážeme a po délce asi 5cm zapleteme. Copánek tvoří smyčku, všechny nitě pod ní zavážeme. Se správným počtem nití teď budeme vázat běžným způsobem.

 

Omotaná smyčka

Nitě nastřihneme v dvojité délce uprostřed uchopíme a nití k tomu určenou smyčku hustě omotáme. Nitě které omotáváme, musí být napnuté – přidržujeme jen buď nohou nebo jejich konce pevně připevníme na háček, hřebík či něco podobného. Potom oba konce obtočené části pevně stiskneme a stejnými dvěma nitěmi dvakrát až třikrát hustě obtočíme. Zavážeme a začneme tvořit vzor.

 

 

 

 

 

© 2009 - 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode